Coraz mniej osób ginie na drogach

Więcej funkcjonariuszy na drogach, wzmożone kontrole, fotoradary, liczne kampanie społeczne Policji zwiększające świadomość kierowców powoli przynoszą oczekiwane efekty. Policyjne statystyki pokazują, że pierwsze półrocze 2009 r. znacznie różni się od podobnego okresu 2008 r. O 14,13 proc. spadła liczba wypadków drogowych, aż o 21,81 proc. liczba zabitych, a o 13,23 proc. rannych.

W pierwszym półroczu 2009 roku znacząco spadła liczba wypadków drogowych. W porównaniu do minionego roku zmalała z 23 006 do 19 756, czyli o 3848. Zmniejszyła się również liczba rannych i zabitych. W pierwszej połowie 2008 roku zginęło aż 2444 osób, a 29 107 zostało rannych. W analogicznym okresie bieżącego roku odnotowano 1911 ofiar śmiertelnych i 25 259 rannych. Polacy są coraz bardziej uważni i odpowiedzialni podczas jazdy. Jest to efekt wielu czynników, wśród których można wyróżnić akcje prewencyjne i profilaktyczne Policji podnoszące świadomość kierowców oraz częstsze kontrole drogowe.

Według policyjnych statystyk główną przyczyną wypadków jest bezmyślność i brawura kierowców – wtedy nie dostosowują prędkości do warunków ruchu, nie ustępują pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wyprzedzają. Często kierują też pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Liczba zatrzymanych przez Policję pijanych kierowców wzrosła z 81 906 do 82 008.

Funkcjonariusze Policji prowadzą liczne akcje o charakterze prewencyjnym i edukacyjnym. Tradycyjnie przeprowadzane są kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na wycieczki szkolne. Policjanci organizują „bezpieczne weekendy”, w czasie których wzmożone są kontrole drogowe. Polska Policja bierze również udział w międzynarodowych projektach. W ramach Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego (TISPOL) dokonywane są kontrole stanu technicznego pojazdów. Sprawdza się też, czy kierowcy nie jeżdżą za szybko, pod wpływem alkoholu i narkotyków, zapinają pasy, bezpiecznie przewożą dzieci. Kontrolowani są także kierowcy ciężarówek pod względem czasu pracy.

Tegoroczną nowością jest kampania informacyjna „Użyj wyobraźni”. Jej inicjatorem jest Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, a partnerami PZU S.A. i Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Akcja rozpoczęła się 20 kwietnia. Podzielona jest na 3 etapy, a każdy z nich skierowany jest do innej grupy odbiorców: motocyklistów, młodych kierowców i pieszych. W ramach tego projektu na ulicach pojawiają się billboardy, które przez szokujące treści mają zwracać uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Hasłem „Rusz głową póki możesz” Policja chce propagować zachowania zgodne z prawem, kulturalne i bezpieczne oraz pokazać skutki brawurowej jazdy. Uruchomiono również stronę internetową www.uzyjwyobrazni.pl , na której dostępne są plakaty i bannery.

Policjanci dbają także o bezpieczeństwo rowerzystów. W tym celu po raz kolejny zorganizowano akcję „Rowerem bezpiecznie do celu”. Funkcjonariusze organizują miasteczka ruchu drogowego, w których uczą przepisów i odpowiedzialności podczas jazdy. Miłośnicy jednośladów mogą w nich wyrobić kartę rowerową.
Pomimo to, że Polacy mogą czuć się bezpieczniej na drogach, Policja stale przypomina o zasadach bezpiecznej jazdy. Szczególnie ważne jest to przed weekendami, podczas których dochodzi do większej liczby wypadków.

(źródło: KGP)

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Tagi: , ,

Autor: autoadmin

Komentarze są wyłączone.