Mazda notuje duży wzrost sprzedaży

Mazda Motor Corporation ogłosiła dzisiaj wyniki finansowe i sprzedażowe za pierwszy kwartał obecnego roku fiskalnego, raportując globalną sprzedaż 309 tys. pojazdów w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2023 r., co oznacza 32% wzrostu liczonego w ujęciu rok do roku.

Sprzedaż Mazdy w Europie w pierwszym kwartale wzrosła o 46% rok do roku i wyniosła 44 tys. sprzedanych samochodów, co stanowi 1,1% udziału w rynku, o 0,3% więcej w porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego roku.

Wyniki sprzedaży Mazdy w Ameryce Północnej wzrosły o 58% do 95 tys. samochodów. Na rodzimym dla Mazdy rynku w Japonii, sprzedaż wyniosła 42 tys. sztuk co oznacza 70% wzrostu sprzedaży w ujęciu rok do roku.   

W pierwszym kwartale obecnego roku fiskalnego, Mazda odnotowała sprzedaż netto w wysokości 1 bln 91 mld jenów (7,3 mld *), co stanowi  77% wzrostu rok do roku, przekładając się na zysk z działalności operacyjnej w wysokości 30 mld jenów (200 mln euro*). Przychód netto w tym czasie wyniósł  37,2 mld jenów (248 mln euro*).

Pozytywny wpływ wprowadzenia do sprzedaży modeli bazujących na dużych platformach, jak Mazda CX-60 w Europie oraz Mazda CX-90 w Ameryce Północnej, znajduje odzwierciedlenie w prognozowaniu wyników sprzedaży w perspektywie pełnego roku fiskalnego w wysokości 1,3 mln samochodów, z czego 189 tys. prognozowanych do sprzedaży w Europie. Mazda prognozuje osiągniecie wartości sprzedaży netto w wysokości 4 bln 500 mld jenów (32,4 mld euro*), zysku operacyjnego w wysokości 180 mld jenów (1,3 mld euro *) i przychodów netto w wysokości 130,0 miliardów jenów (935 mln euro).

Mazda będzie kontynuować prace związane z inicjatywami dotyczącymi przyszłego rozwoju technologii elektryfikacji, aby dostosować się do coraz bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących ochrony środowiska i stale dążyć do neutralności węglowej. Obejmuje to nową Mazdę MX-30 R-EV[1], która zostanie wprowadzona na rynki europejskie jako jedno z wielu rozwiązań Mazdy w zakresie elektryfikacji jeszcze w tym roku, a także niedawno ogłoszoną współpracę Mazdy z Panasonic Energy w zakresie średnio- i długoterminowego partnerstwa na dostawy cylindrycznych akumulatorów litowo-jonowych w ramach polityki zarządzania Mazdy do 2030 roku.