Zniknie obowiązek jazdy na światłach przez cały rok?

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy, znoszącej nakaz używania świateł mijania przez cały rok.

W ostatnich dniach na nowo rozgorzała dyskusja na temat konieczności stosowania świateł dziennych przez cały rok.

Przyjrzyjmy się statystykom liczby wypadków za ostatnie lata. Gdy porównamy rok 2007 z 2006, okaże się, że całkowita liczba wypadków wzrosła, więcej osób zginęło i więcej odniosło rany.

rok wypadki zabici ranni
2006 46 876 5 243 59 123
2007 49 536 5 583 63 224


W związku z tym można by wyciągnąć szybki wniosek, że wprowadzenie obowiązku jazdy na światłach przez cały rok było błędem.

Przyjrzyjmy się jednak sprawie bliżej.


Źródło danych: Komenda Główna Policji

Zsumujmy dane dla miesięcy, gdy nowy przepis narzucił obowiązek jazdy na światłach (kwiecień-wrzesień), oraz miesięcy, gdy jazda na światłach była zawsze obowiązkowa.

(Ustawa wprowadzająca nakaz jazdy na światłach przez cały rok została podpisana przez prezydenta 28 marca i weszła w życie 17 kwietnia).

Spójrzmy na zmiany jakie nastąpiły w analogicznych okresach tych lat:

To zestawienie pokazuje, że wzrost liczby wypadków w miesiącach kwiecień – wrzesień, jest znacząco niższy od wzrostu w pozostałych miesiącach; a więc można wnioskować, że obowiązek jazdy na światłach miał pozytywny wpływ na ograniczenie liczby wypadków.

W opinii wielu użytkowników dróg jazda na światłach wpływa pozytywnie na widoczność samochodu, a co za tym idzie na bezpieczeństwo ruchu. W chwili obecnej niestety nie dysponujemy jeszcze zbiorczymi danymi statystycznymi za pierwsze miesiące 2008r. Czy aby nie jest za wcześnie na wyciąganie wniosków ostatecznych i nowelizowanie ustawy?

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Tagi: , ,

Autor: autoadmin

Komentarze są wyłączone.