International Van of the Year 2019 – III generacja Berlingo przełamuje stereotypy

Dynamicznie rozwijający się rynek, zarówno nowych jak i używanych, samochodów dostawczych w Polsce tworzy optymalne warunki do premier. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów jeden z ważniejszych w segmencie graczy konsekwentnie realizuje politykę odnawiania gamy swoich modeli. Citroёn Berlingo trzeciej już generacji trafi na polskie drogi w przyszłym roku. Pod koniec października auto w wersji Van zostało zaprezentowane na przedpremierowym pokazie.

 

 

Wszechstronność i komfort to kryteria wyznaczające kierunki rozwoju małych samochodów dostawczych. Dla poszukujących samochodu, który oprócz wpisanych w rodowód cech użytkowych, zapewnia również wygodę i dostępność systemów asystujących, zarezerwowanych dla samochodów osobowych, Citorёn Berlingo Van stanowi ciekawą alternatywę. Prestiżowy tytuł „Samochodu dostawczego roku 2019” wraz z dostępnym od pierwszego kwartału przyszłego roku, silnikiem 1.2 PureTech, nagrodzonym po raz kolejny wyróżnieniem „Engine of the Year” stanowią unikalną wizytówkę dla wchodzącej na rynek kolejnej generacji modelu.

Gamę jednostek napędowych, oprócz benzynowego silnika 1.2 PureTech (110KM) uzupełniają, silniki diesla w technologii BlueHDI o pojemnościach 1.5l. (130KM) oraz. 1.6l. dostępny w wersji 75 i 100KM. W drugim kwartale 2019 roku do oferty jednostek napędowych dołączy benzynowy, 130-konny silnik 1.2 PureTech. Najmocniejsze silniki współpracują z 8-stopniową automatyczną skrzynią EAT lub w przypadku 1.5BlueHDI opcjonalnie z 6-biegowym manualem. Słabszą wersję PureTech zestawiono również z manualną 6-biegową skrzynią BVM, której 5-biegową wersję zarezerwowano dla 1.6BlueHDI.

Nadwozie dostępne jest w dwóch długościach: sygnowanej jako M, wynoszącej 440cm oraz zwiększonej o 35cm – XL. Efektywna przestrzeń ładunkowa wariantu XL wynosi do 4,4m3 oraz 3,8m3 w krótszym nadwoziu. W zależności od przeznaczenia oferowane są m.in. wersje: Worker oraz Driver. Prześwit zwiększony o 30mm oraz stalowa osłona silnika w wersji Worker wraz z przeciwpoślizgowym systemem optymalizującym trakcje przedniej osi (Advanced Grip Control) oferującego pięć trybów: Standard, Śnieg, Piasek, Błoto oraz ESP off nadają cech szczególnie przydatnych podczas jazdy po nieutwardzonych drogach. Dodatkowo funkcja Hill Assist Descent umożliwia utrzymanie niewielkiej prędkości na stromych zjazdach. W wersja Driver, dedykowanej dla użytkowników spędzających dużo czasu w trasie, duży nacisk położony został na komfort podróżowania i bezpieczeństwo. Fotele wyposażono w regulację wysokości i lędźwiową. W podstawowym wyposażeniu obok czujników parkowania, automatycznych wycieraczek z czujnikiem deszczu dostępny jest m.in. system Surround Rear Vision dający na lusterku wstecznym obraz z kamer mieszczonych: nad tylnymi drzwiami oraz w lewym lusterku bocznym.

Opcjonalna kabina Extenso® oferuje trzymiejscowy pierwszy rząd foteli z możliwością złożenia oparcia siedzenia środkowego i otrzymania mobilnego miejsca pracy. Dodatkowo uniesienie prawego fotela przedniego umożliwia przewożenie przedmiotów o długości do 344cm (wersji XL). Gamę konfiguracji nadwozia dopełnia opcja przesuwnych drzwi po lewej stronie oraz dostępna w wersji XL przedłużona pięcioosobowa kabina ze składanymi w drugim rzędzie trzema fotelami.

Wśród systemów asystujących oferowane są :

• adaptacyjny regulator prędkości;
• aktywny system monitorowania pasa ruchu z korektą toru jazdy;
• system rozpoznawania ograniczeń prędkości ;
• alarm ryzyka kolizji;
• system awaryjnego hamowania (active safety brake);
• coffe break alert ;
• system kontroli uwagi kierowcy
• System monitorowania martwego pola ;
• bezkluczykowy dostęp i uruchamianie pojazdu;
• elektryczny hamulec postojowy;
• asystent ruszania na wzniesieniach;
• System automatycznego przełączania świateł;
• statyczne doświetlanie zakrętów;
• sygnalizator przeciążenia samochodu.

Nowoczesny design z charakterystyczną, dla gamy samochodów użytkowych Citroena, wysoko poprowadzoną, krótką maską jest potwierdzeniem założeń, iż segment samochodów dostawczych jest coraz bardziej wymagający. Komfort i bezpieczeństwo to kryteria których waga wzrasta wśród poszukujących w segmencie, narzędzia pracy dla własnego businessu.

Tagi: , , , , , ,

Komentarze są wyłączone.